Liturgia
Aktualności
STANDARDY OCHRONY DZIECI W PARAFII W PODLESIU
PARAFIALNY ZESPÓŁ PREWENCYJNY DO SPRAW OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
W skład zespołu wchodzą:
-
ks. dr Jacek PLECH – proboszcz /kontakt: 32 308 64 48/
-
Halina KLIMONTKO-MICHLCZYK – psycholog /kontakt: 500 275 265/
-
Anna HUBICKA – pełnomocnik /kontakt: 501 617 563/
STANDARDY OCHRONY DZIECI
W PARAFII P/W MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
W KATOWICACH – PODLESIU
1. Najważniejsze elementy standardów ochrony dzieci.
-
Standardy ochrony dzieci to zasady, dzięki którym umożliwiamy tworzenie bezpiecznego środowiska w taki sposób, by każde dziecko czuło się w parafii dobrze i bezpiecznie, by było w niej akceptowane i szanowane;
-
Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowania w parafii lub poza nią, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą;
-
Każdy osoba zaangażowana w naszej parafii jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska: duszpasterze, szafarze, kościelni, organiści, wolontariusze, pracownicy probostwa, animatorzy, rodzice, dzieci i młodzież. Wszyscy razem staramy się współpracować w trosce o dobro wspólne;
-
W parafii wyznaczone są osoby, które mają odpowiednie kompetencje w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed skrzywdzeniem:
osoba zaufana – Halina Klimontko-Michalczyk – psycholog /kontakt: 500 275 265/osoba zaufana – Anna Hubicka – pełnomocnik /kontakt: 501 617 563/
-
Wszystkie działania będą podejmowane w trosce o dzieci i młodzież, by zapewnić im poczucie bezpieczeństwa oraz wspomagać ich harmonijny rozwój;
-
W parafii będą organizowane różne inicjatywy edukacyjne skierowane do pracowników, wolontariuszy, animatorów, rodziców, dzieci i młodzieży. Tematem szkoleń i warsztatów będą sposoby tworzenia bezpiecznego środowiska, ochrona przed krzywdzeniem i przeciwdziałanie różnym formom przemocy;
-
Niedopuszczalna jest jakakolwiek forma przemocy (fizycznej, psychicznej czy seksualnej) przez osoby zaangażowane w parafii oraz dzieci.
-
Każdy sygnał świadczący o tym, że dziecko może doświadczać przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka w parafii lub poza nią, będzie zawsze bardzo poważnie traktowany przez wszystkich zaangażowanych w parafii;
-
Każda sytuacja będzie odpowiednio diagnozowana, a podejmowane działania będą miały na celu jak najszybsze przerwanie krzywdzenia oraz udzielenie potrzebnego wsparcia osobie, która by tego doświadczała;
-
Pracownicy parafii zadeklarowali podejmowanie działań według zasad określonych w pełnej wersji standardów ochrony dzieci.
-
Gdy dziać się będzie coś niepokojącego, szczególnie wobec dzieci i młodzież, jakikolwiek rodzaj krzywdy ze strony kogokolwiek lub ktoś będzie świadkiem krzywdy innej osoby, niezwłocznie należy o istniejącej sytuacji informować pracowników parafii lub animatorów, a zwłaszcza osobę zaufania.
-
Szczególnie ważną częścią standardów są zasady bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz między dziećmi. Mają one służyć tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska w parafii. Duszpasterze, pracownicy, wolontariusze, czy animatorzy będą zawsze reagować na przekraczanie i nierespektowanie przyjętych zasad.
-
Podstawową zasadą, którą będziemy stosować, jest równe traktowanie wszystkich dzieci. Godność każdej osoby jest w naszej parafii jest i będzie szanowana. Jednocześnie uwzględniać chcemy wyjątkowość i indywidualność każdej osoby, poprzez dostosowywanie metod i podejścia uwzględniającego indywidualne potrzeby i sytuację życiową.
-
Wszyscy zaangażowani w parafii mają obowiązek reagować na niewłaściwe zachowania dziecka wobec samego siebie, rówieśników lub dorosłych. Metodą będzie upominanie oraz stosowanie przyjętych w parafii środków dyscyplinujących. Jest to bowiem przejaw troski osób dorosłych o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój młodzieży i dzieci.
-
Troska o bezpieczeństwo i dobre relacje dotyczy również Internetu i komunikacji drogą elektroniczną. Parafia dbać będzie o to, by dostęp do Internetu był bezpieczny, poprzez wprowadzanie rozwiązań ograniczających możliwość dostępu do treści szkodliwych.
-
Ponadto osoby zaangażowane w parafii mają reagować na niebezpieczne, szkodliwe i krzywdzące sytuacje zaistniałe się w przestrzeni internetowej.
-
Dziecko zawsze może poprosić o pomoc, gdy ono samo lub ktoś inny doświadczać będzie krzywdzenia w sieci.
-
Pracownicy parafii mają obowiązek zadbać o ochronę wizerunku dzieci i młodzieży. To rodzice dziecka decydują, czy wyrażają zgodę na publikację zdjęć i filmów prezentujących wizerunek ich dzieci;
-
Jeżeli podczas różnych wydarzeń związanych z życiem parafii będą robione zdjęcia, czy nagrywane filmiki, które później miałyby być wykorzystane w mediach społecznościowych, będą mogły być na nich obecne tylko te dzieci, których rodzice wyrażą na to zgodę;
-
Każde dziecko w momencie wykonywania zdjęć lub nagrań ma prawo zdecydować samo, że nie życzy sobie, by jego wizerunek był zamieszczony i upubliczniony w materiałach z konkretnego wydarzenia. Pracownicy będą szanować decyzję dziecka. Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz lub impreza publiczna.
-
Dzieci i młodzież powinny szanować prawo do prywatności rówieśników oraz dorosłych, dlatego nie mogą publikować w przestrzeni internetowej i w swoich mediach społecznościowych wizerunku innych osób bez jej wiedzy i zgody.
2. Zasady bezpiecznych relacji pracowników parafii z dziećmi
W standardach ochrony dzieci znajduje się szczegółowy kodeks zachowań, który powinien być respektowany przez wszystkich pracowników parafii. Poniżej zamieszczamy streszczenie najważniejszych zasad obowiązujących osoby dorosłe pracujące w parafii:
-
Pracownicy parafii podejmują działania dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie.
-
Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności, a także indywidualne potrzeby, zdolności i sytuację życiową.
-
Indywidualne podejście nie może oznaczać niesprawiedliwego faworyzowania wybranego dziecka.
-
Pracownicy dbają o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, właściwych dla osób dorosłych, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym.
-
Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
-
Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi i młodzieżą jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.
-
Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dzieci dla celów prywatnych.
-
Każdy kontakt z dziećmi jest jawny i wynika z realizacji zadań i działań prowadzonych na rzecz parafii.
-
Pracownicy nie mogą utrzymywać relacji prywatnych z dziećmi (poza sytuacjami, gdy kontakty poza parafią wynikają z innych przyczyn – np. pracownik jest członkiem rodziny bądź znajomym rodziny dziecka).
W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innego pracownika parafii, którego darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do Proboszcza.
3. Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi - patrz grafiki
4. Osoby i miejsca, gdzie można uzyskać pomoc
-
W sytuacji gdy:
– doświadczasz przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka w parafii lub poza nią,
– jesteś świadkiem krzywdzenia innej osoby,
– dzieje się coś niepokojącego,
– przeżywasz trudne chwile,
nie zostawaj z tym sam/sama. Możesz znaleźć wsparcie. Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc. -
Osoby, do których zawsze możesz się zwrócić w parafii o pomoc:
– osoba przyjmująca zgłoszenia o krzywdzeniu / osoba zaufania;
– ksiądz lub katecheta;
– animator;
– każdy pracownik parafii, którego darzysz zaufaniem. -
Możesz też szukać wsparcia poza parafią. Warto znać telefony zaufania i miejsca, w których możesz uzyskać fachową pomoc:
– 800-12-12-12 – całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
– 116-111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę;– 112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Papieski tweet
Jesteś naszym 2796827 gościem