Ofiara na parafię
Transmisja

WIADOMOŚCI DUSZPASTERSKIE (29 MARCA 2020))



 

Prosimy o uważne zapoznanie się z zarządzeniem ks. Arcybiskupa. Publikujemy je na naszej internetowej stronie parafialnej: www.parafia-podlesie.pl, w zakładce: Poniżej wyjaśniamy kwestie dotyczące śpowiedzi i komunii św.

 

W tygodniu będziemy transmitować Liturgię z naszego kościoła:

 

- w poniedziałek (30.03.20) Msza św. o godz. 18.00

- we wtorek (31.03.20) Msza św. o godz. 7.00

- w środę (01.04.20) Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 oraz Msza św. o godz. 18.00.

- w I czwartek miesiąca (02.04.20) Msza św. o godz. 7.00

- w I piątek miesiąca (03.04.20) Droga Krzyżowa z „zaleckami” od godz. 17.00 i Msza św. o godz. 18.00

- w I sobotę miesiąca (04.04.20) Godzinki o Niep. Poczęciu NMP o godz. 6.30 i Msza św. o godz. 7.00 oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00.

- w Niedzielę Palmową (05.04.20) Msza św o godz. 11.00 i Gorzkie Żale z kazaniem pas. o godz. 15.15

 

 

Sakrament Pokuty w czasie epidemii /przed Świętami/:

 

W zarządzeniu z dnia 25 marca, nasz Arcybiskup napisał: „...w parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – petenta i spowiednika”.

 

Co to jest sytuacja wyjątkowa? Oto 4 warunki, które należy traktować integralnie: Po pierwsze, dotyczy człowieka, który dawno się nie spowiadał (ponad 3 miesiące). Po drugie, trwa w grzechach śmiertelnych, z którymi chciałby radykalnie skończyć! Po trzecie, nie jest w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia wirusem i ryzyka śmierci. I po czwarte, nie ma podstaw (obiektywnych), by się poważnie obawiać o swoje życie! W sytuacji wyjątkowej proszę dzwonić na nr tel. kom. ks. Proboszcza: 693 390 921, aby się umówić na konkretny dzień, godzinę i miejsce. W przypadku zagrożenia życia (w ciężkiej chorobie), telefonujemy do Proboszcza, by przyszedł wyspowiadać w domu i udzielić Wiatyku!

 

Arcybiskup napisał także: „...w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie Spowiedź”. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszedniePrzynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

 

Oznacza to iż zasadniczo należy pozostać w domach. A ponieważ właśnie zaistniała poważna racja, która uniemożliwia bezpieczną spowiedź, należy właśnie tak (warunkowo) pojednać się z Bogiem, odkładając Spowiedź sakramentalną do pierwszej okazji (po odwołaniu stanu epidemii).

 

Arcybiskup przypomina: „Niemożliwa jest spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraźnie zakazują spowiedzi „na odległość” i wskazują, że w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”.

 

 

Komunia święta w czasie epidemi /przed Świętami/:

 

Słowa Arcybiskupa: „W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła (1985 r.), że okres, w którym obowiązuje to przykazanie obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Ze względu za zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania z Komunii Duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego”.

 

Ze względów bezpieczeństwa nie udzielamy komunii św. w tym czasie. Z zarządzenia wynika, że obowiązek wielkanocnej Komunii Św. wypełnimy, gdy do Niedzieli Trójcy Świętej (a więc do 7 czerwca 2020) przyjmiemy Komunię Św. Zatem, z wiadomych względów bezpieczeństwa świeckich oraz kapłanów możliwa jest jedynie Komunia Duchowa, która jest ważnym aktem duchowym, związanym z oglądaną (wysłuchiwaną) przez media Mszą św. Gdyby jednak ktoś miał uzasadnioną obawę o swoje życie i koniecznie pragnął przyjąć Komunię Św., proszony jest o kontakt telefoniczny w tej sprawiena numer tel. kom. ks. Proboszcza: 693 390 921.

 

Łączmy się duchowo oraz przez internet we wspólnej modlitwie co wieczór, o godz. 20.30 na Różańcu oraz na Liturgii on-line. Wszystkim życzę ufności w Bożą Opatrzność i wstawiennictwo Matki Najświętszej - Królowej Polski - naszej Patronki. Wszystkim życzę zdrowia i bezpiecznego przetrwania tego niezwykle trudnego czasu próby! Oby okazał się dla nas owocny w sensie duchowym.